PUNKT PRZEDSZKOLNY W LEDNICY GÓRNEJ czynny jest w godzinach 7.00- 17.00

05.05.2022r. z okazji obchodów Święta 3 Maja grupę „Motylki” z Oddziału Przedszkolnego w Lednicy Górnej odwiedzili wspaniali goście. Byli to członkowie Zespołu Regionalnego „Mietniowiacy”, którzy zaprezentowali  dzieciom stroje krakowskie, narodowe oraz instrumenty. Goście pokazali również podstawowe kroki tańca. Na koniec wszyscy zatańczyli krakowiaka. 

Bardzo dziękujemy za odwiedziny. 

Miesiąc grudzień u „Motylków” obfitował w różne uroczystości. 

7 XII gościł u nas górnik, który przybliżył dzieciom dziedzictwo wielickiej kopalni, a także znaczenie pracy górnika. 

8 XII odwiedził dzieci Święty Mikołaj, sprawiając im wiele radości poprzez wesołe zabawy i piękne prezenty.

22 XII wspólnie z dziećmi spotkałyśmy się przy wigilijnym stole, kolędując i łamiąc się opłatkiem spędziliśmy miło czas, kultywując tym samym tradycje i zwyczaje Bożego Narodzenia, .

Grupa „Motylki” z Punktu Przedszkolnego w Lednicy Górnej wraz z pracownikami przesyłają najserdeczniejsze życzenia, zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, przepełnionych miłością i radością

 

KONKURS WOKLNO – RECYTATORSKI

WYMARZONY DZIEŃ DZIECKA

ZAJĘCIA DODATKOWE

MALI BADACZE PRZYRODY

TEATRZYK SKRZAT – „O PROSIACZKU BRUDASKU”

OD ZIARENKA DO BOCHENKA

DZIEŃ ZIEMI

 

 

W OCZEKIWANIU NA WIOSNĘ

MY SIĘ NIGDY NIE NUDZIMY

WYSTEPUJEMY DLA BABCI I DZIADKA

POZNAJEMY ŚWIAT DINOZAURÓW

BAL KARNAWAŁOWY

ZIMOWE ZABAWY NA ŚNIEGU

MAGIA ŚWIĄT W NASZYM PRZEDSZKOLU

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

W OCZEKIWANIU NA MIKOŁAJA

POZNAJEMY PRACĘ GÓRNIKA

Andrzejki

Mali artyści

Dbamy o swoje zdrowie

Jesteśmy przedszkolakami

Poznajemy się

Magia świąt w naszym przedszkolu

Święta Bożego Narodzenia

W oczekiwaniu na Mikołaja

Poznajemy pracę górnika

Andrzejki

 

Mali artyści

 

Dbamy o swoje zdrowie!

 

Jesteśmy przedszkolakami!

 

 

Poznajemy się 🙂

 

 

Coraz bliżej święta…

Dzień pluszowego misia.

Jak co roku, dzieci z grupy przedszkolnej „Motylki” obchodziły „ Dzień pluszowego misia”. Tego dnia nie zabrakło atrakcji oraz pluszowych gości. Panie z okazji tego święta przeprowadziły mnóstwo zabaw i gier. Wszystkie dzieci bawiły się przy dźwiękach znanych piosenek o misiach, poznały historie pluszowego misia, zjadały ciasto, które przedstawiało misia, wykonywały prace plastyczne 😉 Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał dyplom przyjaciela pluszowego misia oraz medal.

 

W dniu 04.12.2019 r. nasze przedszkole odwiedził specjalny gość – święty Mikołaj. Przed jego przyjściem przedszkolaki miały okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Zimowe przygody Krysi Kaprysi” wykonane przez artystów teatru Skrzat. Bohaterką opowieści była Krysia – niesforna i leniwa dziewczynka, która często dokuczała innym oraz była niegrzeczna. Krysię spotkało wiele przygód, po których zmieniła swoje postępowanie i zrozumiała dlaczego warto być grzecznym.

Po przedstawieniu do sali wszedł długo oczekiwany św. Mikołaj. Przedszkolaki z wielkim entuzjazmem przywitały gościa, odpowiadały na zadawane pytania, śpiewały piosenki oraz rozwiązywały zagadki. Spotkanie z Mikołajem było szczególnym wydarzeniem i na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

 

„Andrzejki” są starym ludowym zwyczajem.  To w dniu 29 listopada czyniono wróżby. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię świętego Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by w najróżniejszy sposób wyczytać swoją przyszłość. Tradycja ta przetrwała do dnia dzisiejszego. „Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą niesamowitych przeżyć  i emocji.

Dnia 28 listopada br., dzieci z grupy przedszkolnej „Motylki”  brały udział w zabawie andrzejkowej. Tego dnia już od samego rana tajemnicza aura panowała w całym przedszkolu, a w udekorowanych przez panie i przedszkolaków sali czuć było andrzejkową magię. Za pomocą zaczarowanej kuli każdy przedszkolak mógł się także dowiedzieć kim zostanie w przyszłości. Nie zabrakło również tańców  przy dźwiękach muzyki.

Dzień magii i czarów z całą pewnością można go uznać za bardzo udany. Czy wróżby się spełnią?  ….przyszłość pokaże. Pewne jest to, że andrzejkowe zabawy przyniosły naszym przedszkolakom wiele radości. Mamy nadzieję, że będą go mile wspominać, bowiem bawiliśmy się wszyscy naprawdę wspaniale.

Z okazji „Barbórki” nasze przedszkole odwiedził górnik z Kopalni Soli Wieliczka. Przedszkolaki miały okazję zapoznać się ze strojem galowym i roboczym górnika oraz poznać jego pracę. Z ciekawością oglądały przyniesione przez górnika rodzaje soli oraz z zaangażowaniem uczestniczyły w zabawie ruchowej „Idziemy do kopalni”. Dzieci radośnie zaśpiewały piosenkę i powiedziały wierszyk oraz podarowały górnikowi własnoręcznie przygotowane „czako”. Górnik opowiedział przedszkolakom Legendę o Świętej Kindze oraz wręczył im pamiątkowe kryształki soli.

W czwartek, 26 września teatrzyk Skrzat zaprosił nasze dzieci w muzyczną podróż dookoła świata. Sympatyczna Nutka oraz jej towarzysz Trubadur odwiedzili w Europie – Hiszpanię, gdzie króluje flamenco oraz walka byków, w Afryce – Saharę, po której wędrują karawany, w Azji – Chiny oraz Amerykę, gdzie walczą dzielni kowboje, tak naprawdę pasterze krów! Dzieci w toku żywej oraz zabawnej narracji poznały między innymi budowę gitary oraz prawdziwego afrykańskiego bębna, żywo uczestniczyły w akcji widowiska, śpiewały piosenki razem z aktorami, którzy przybliżyli im muzykę z różnych stron świata???

 

 

 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 już tuż tuż…

Przedszkole w Lednicy Górnej gotowe na przyjęcie przedszkolaków.

 

SPEKTAKL W TEATRZE GROTESKA

10 maja pojechaliśmy do Teatru Groteska w Krakowie na spektakl pt. „Kto pocieszy pechowego nosorożca?”. Tytułowy bohater zrobił na dzieciach ogromne wrażenie. Był naturalnych rozmiarów. Jednych wystraszył, innych rozśmieszył, ale wszyscy dzielnie zmagali się ze swoimi emocjami, podobnie jak nosorożec, który bardzo chciał latać, ale nie potrafił. Dzieci wróciły do przedszkola szczęśliwe i zadowolone.

SEANS FILMOWY W WIELICKIEJ  MEDIATECE

Dnia 8 maja 2019r. przedszkolaki wzięły udział w seansie filmowym pt. „Basia 2” organizowanym przez Kino Mediateka w Wieliczce. Seans poprzedziła prelekcja  przybliżająca tematykę bajki, która jest adaptacją czterech książek z kultowej serii stworzonej przez Zofię Stanecką i Mariannę Oklejak. Po bajce przespacerowaliśmy się po Wieliczce, by bliżej poznać miejscowość w której mieszkamy.

ZDROWIE NA 5+

„Zdrowie na 5+” to projekt Kopalni Soli w Wieliczce, którego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci, poprzez aktywność fizyczną, kształtowanie właściwych postaw i nawyków. Przedszkolaki dowiedziały się czym jest alergia i jakie znaczenie dla naszego zdrowia ma czyste powietrze. Uczyły się także prawidłowo oddychać.

ODWIEDZIŁ NAS TEATRZYK SKRZAT

Dnia 5 marca 2019 odwiedził nas Teatrzyk Skrzat ze spektaklem pt. „O Plastusiu, co zabłądził w borze”. Dzieci z przejęciem śledziły przygody Plastusia, który szukając poziomek w lesie, zgubił drogę powrotną. Przedszkolakom bardzo się podobało, a najlepszym dowodem były gromkie brawa dla aktorów.

POZNAJEMY RÓŻNE RODZAJE KSIĄŻECZEK DLA DZIECI

28 lutego 2019 odwiedziła nasze przedszkole pani bibliotekarka z Biblioteki Głównej w Wieliczce, która zaprezentowała dzieciom różne rodzaje książeczek. Były wśród nich książeczki dźwiękonaśladowcze, kontrastowe, interaktywne, z „dziurami”, z ruchomymi elementami itp. Przedszkolaki były zachwycone opowieściami gościa i możliwością zabawy tymi książeczkami. Duże wrażenie zrobiła też ogromna maskotka, która przybyła z panią bibliotekarką. Dziękujemy za super lekcje !!!

W KARNAWALE SAME BALE

Dnia 21 lutego odbył się w naszym oddziale długo wyczekiwany przez dzieci bal karnawałowy. W tym dniu przedszkolaki przemieniły się w królewny, wróżki, policjantów, spider-menów, kotki, lwy oraz wiele innych postaci. Niektórych rozpoznać było bardzo trudno. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, to wszystkie przedszkolaki z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Wszyscy bawili się znakomicie. Były „tańce – łamańce”, „pociąg”, „kaczuchy”, „labada” i wiele innych wesołych utworów, a na koniec słodki „karnawałowy” poczęstunek.  Jednym słowem zabawa na 102!!!.

WARSZTATY MYDLARSKIE

Dnia 16 stycznia dzieci uczestniczyły w warsztatach mydlarskich. Z gliceryny tworzyły mydełka w wybranym przez siebie kształcie, kolorze i zapachu. Mogły też zatopić w nich różne składniki wzbogacające wygląd i jakość mydełka np. suszone zioła i kwiaty. Będzie oryginalny prezent dla najbliższych.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

31 stycznia młodzi aktorzy przedstawili dla swoich babć i dziadków historię narodzenia Pana Jezusa. Pomimo tremy, dzieci pięknie zatańczyły, zaśpiewały i zagrały na instrumentach. Na koniec wręczyły swoim gościom przygotowane niespodzianki i zaprosiły na słodki poczęstunek.

Spotkanie opłatkowe

Dnia 21 grudnia odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie opłatkowe. W tle słychać było polskie kolędy, przy dźwiękach których składaliśmy sobie Bożonarodzeniowe życzenia oraz podzieliliśmy się tradycyjnym opłatkiem.

Mikołajki

W tym roku Św. Mikołaj przybył do nas z teatrzykiem Skrzat. Aktorzy przedstawili sztukę pt. „Zimowe igraszki”, po której najbardziej oczekiwany gość dnia wręczył dzieciom upominki.

Kim jest górnik?

Tym razem odwiedziła nas Pani górnik z Wieliczki. Opowiedziała przedszkolakom, co robią górnicy w kopalni, pokazała, w co muszą być wyposażeni, różne kolory soli, ale także pozwoliła przymierzyć mundur i czako z kolorowymi piórami.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dzień Pluszowego Misia był dla dzieci okazją do radosnego świętowania wraz ze swoimi ulubionymi pluszakami. Przedszkolaki dowiedziały się przy jakiej okazji wymyślono pluszowe misie, wspólnie rozwiązywały zadania, poszukiwały ukrytych maskotek, ale też wspaniale tańczyły nie opuszczając w tym dniu swoich misiaków.

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przedszkolaki  świętowały dnia 9.11.2018 roku. Rozpoczęliśmy od pokazu mody niepodległościowej przy dźwiękach pieśni patriotycznych. Później po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, dzieci zaprezentowały krótki występ artystyczny, podczas którego składały życzenia dla Polski, śpiewały oraz tańczyły taniec flagi i Krakowiaka. Było pięknie i wzruszająco..

WARSZTATY Z JEŻYKIEM I JEGO PRZYJACIÓŁMI

Pewnego razu przybył do nas Jeżyk afrykański, który przyprowadził też swoich przyjaciół: skolopendrę, patyczaki, karaczany, ogromne pająki i żabkę. Przedszkolaki poznały ich budowę oraz ulubione przysmaki. Miały też okazję potrzymać je na rączce lub pogłaskać, co było dla dzieci największym przeżyciem. Jedne okazy wywoływały zachwyt na twarzach dzieci, a inne strach. Jednak wszyscy byli dzielni i zadowoleni z przybycia gości.

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

Spotkanie z Panią Policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce było bardzo udane. Dzieci chętnie rozmawiały z gościem i udzielały odpowiedzi na stawiane pytania, ale z przyjemnością opowiadały też o sytuacjach z życia codziennego np. „a mój tata przejechał na czerwonym świetle” lub „mój tata nie zapiął pasów”. Pani Policjantka przypomniała dzieciom zasady przechodzenia przez jezdnię oraz zaprezentowała mundur policyjny i jej atrybuty. Wspólnie z misiem Brunem słuchaliśmy bajeczki czytanej przez naszego gościa. W podziękowaniu za przybycie przedszkolaki wręczyły jej narysowane przez siebie obrazki.

„MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”

„Mały Miś w świecie wielkiej literatury” to ogólnopolski projekt czytelnictwa, który realizujemy w naszej placówce. Nasz miś ma na imię Bruno. Uwielbia On słuchać bajeczek razem z dziećmi i pomaga Im w nabywaniu nowych umiejętności w przedszkolu. Przedszkolaki zabierają Go też do domu, by wspólnie z rodzicami zachęcać dzieci do codziennego czytania książek. Ma On ze sobą specjalny dzienniczek, w którym przedszkolaki odbijają swoje rączki i rysują dla Niego obrazek na pamiątkę.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA NA SPORTOWO

W tym roku Dzień Przedszkolaka odbył się w naszym przedszkolu na sportowo. Dzieci miały do pokonania przeszkody aktywizujące różne części ciała. Chodziły na bosaka po kasztanach, ryżu, folii bąbelkowej, ławeczce gimnastycznej, omijały przeszkody, rzucały do celu, przechodziły przez tunel, skakały na piłce itd. Przedszkolaki były podekscytowane, tym bardziej, że po pokonaniu całego toru przeszkód zostały pasowane na „prawdziwych przedszkolaków”. Na koniec czekał na nich mały poczęstunek i zabawy taneczne przy muzyce.

Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego w Gruszowie

Dnia 29 maja po raz pierwszy wybraliśmy się na wspólną wycieczkę – do Gospodarstwa Agroturystycznego w Gruszowie. Wśród zieleni, sadów i zwierząt milo spędziliśmy kilka godzin. Dzieciaki miały okazję zobaczyć mielenie zboża na mąkę na żarnach, a potem wziąć udział w pieczeniu chleba. Gospodyni pokazała nam również hodowane przez nią zwierzęta i opowiedziała o ich zwyczajach, a także pozwoliła je nakarmić. Uczestniczyły też w przejażdżce traktorem do tartaku. Na koniec gospodyni poczęstowała nas pysznymi naleśnikami, a w ogrodzie plac zabaw zachęcał do zabaw na świeżym powietrzu.

 

DZIEŃ RODZINY

24 maja odbył się w naszym przedszkolu Dzień Rodziny. Podczas uroczystości przedszkolaki zaprezentowały krótki występ artystyczny: tańczyły, recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Na koniec wręczyły rodzicom upominki i zaprosiły do wspólnej zabawy w rytm wybranych przez siebie utworów. Zaproszeni goście i dzieciaki były bardzo zadowolone ps. miały rację, gdyż dały z siebie 100% lub więcej.

 

Zajęcia otwarte dla rodziców

19.04 zostały zorganizowane zajęcia otwarte dla rodziców, podczas których dzieci uczyły się segregować śmieci. Dowiedziały się też, że „nie ma śmieci, są surowce”, które można wykorzystać do zrobienia czegoś innego np. instrumentu. Wspólnie z rodzicami wykonały bębenek ręczny.

 

Teatrzyk pt. „Trąba Słonia Salomona”

12.04 odwiedził nasze przedszkole Teatr Otwarty z Krakowa , który zaprezentował dzieciom spektakl pt. „Trąba Słonia Salomona”. Dzieci i panie brały aktywny udział pomagając bohaterowi przezwyciężać różne przeszkody.

 

ODWIEDZINY POLICJANTKI

29.03 mieliśmy przyjemność gościć panią policjantkę z Komendy Powiatowej Policji z Wieliczki. Przedszkolaki bardzo się ucieszyły i były przejęte. Uczyły się przechodzić nie tylko przez pasy, ale też wtedy, gdy ruchem kieruje policja. Słuchały o tym jak być bezpiecznym na drodze . Sprawdziły także jak wygląda samochód policyjny, jak działa syrena i głośnik. Pomimo, że było głośno dzieciaki chciały jeszcze i jeszcze…

 

MAGICZNE MAROKO

Niedawno naszych przedszkolaków odwiedził pan podróżnik, który opowiadał dzieciom o życiu ich rówieśników mieszkających w Maroko. Przywiózł ze sobą wór pełen niespodzianek z którego wyskakiwały niesamowite przedmioty: lampa naftowa, garnek gliniany, dziecięce pantofelki, czajniczek, przyprawy i wiele innych, ale największe wrażenie zrobiły na dzieciach instrumenty ręcznie robione bęben, „ręka”, grzechotki, gitara itp. Przedszkolaki podjęły nawet próbę zagrania popularnej melodii „Wlazł kotek na płotek”. Na koniec zostały poczęstowane pyszną marokańską zieloną herbatą z miętą, którą uczyły się parzyć wg instrukcji pana podróżnika.

 

Od 01.03-16.03.2018 przedszkolaki brały udział w projekcie edukacyjnym pt. „Poznajemy różne zawody”. W tym czasie  dzieci spotykały się z przedstawicielami różnych zawodów m.in. weterynarzem, leśniczym, stomatologiem, górnikiem, lekarzem, a także poznawały zawody na zajęciach grupowych. Z tej okazji stworzyliśmy również kącik badawczy, w którym dzieci umieściły przyniesione przez siebie zabawki oraz wiele tematycznych prac plastycznych. Przedszkolaki świetnie się bawiły odkrywając tajemnice różnych zawodów, a wcielając się w różne role budowały wiarę w siebie i rozwijały pozytywne zachowania prospołeczne.