Umiejętność programowania staje się jedną z najbardziej poszukiwanych na rynku pracy. Nauka kodowania oraz programowania może pomóc uczniom w osiągnięciu wysokiego poziomu kompetencji cyfrowych. Dzięki niej mogą lepiej zrozumieć otaczający ich świat, a także zwiększyć swoje szanse na odniesienie sukcesu w życiu osobistym i zawodowym. W celu popularyzacji i promocji programowania uczniowie naszej szkoły wzięli udział w EU Code Week 2018 – Tygodniu Programowania (15 – 19 października 2018 r.).  Zorganizowano sześć wydarzeń, które po weryfikacji przez Ambasadora CodeWeek oznaczono na mapie punktów warsztatowych, dzięki czemu każdy mógł znaleźć działanie, odbywające się w naszej szkole (https://codeweek.eu/events). Pięć z nich zgłoszono dodatkowo do konkursu „Wyzwanie Code Week z Uczymy Dzieci Programować” w ramach realizacji programu „Uczymy Dzieci Programować” autorstwa Anny Świć i Rafała Mitkowskiego. Plan działania był następujący:

Pierwszy dzień:
– uczniowie klasy 1a poznali historię Code Week, wykonali plakat promujący europejską inicjatywę oraz programowali Ozoboty, tworząc trasy uzupełniane kodami – sekwencjami kolorów;
– uczniowie klas 4-5, uczęszczający na dodatkowe zajęcia z programowania, działali  w zakresie programowania robotów wykonanych z klocków LEGO Mindstorm EV3.

Drugi dzień:
– przy udziale przedszkolaków z oddziału przedszkolnego w Lednicy Górnej pracowano z matą, realizując temat: „Od ziarenka do bochenka”;
– uczniowie klasy 1a wykonali mapy promujące naszą okolicę, kodując trasę Ozobotów za pomocą wybranych sekwencji kolorów;

Trzeci dzień:
– uczniowie klas 7-8 (uczęszczający na dodatkowe zajęcia – koło programowania) działali w zakresie programowania w języku C++, wykorzystując pojęcie instrukcji pętli i tworząc wyrażenia warunkowe (logiczne). Ćwiczenia dotyczyły operacji na liczbach całkowitych.

Czwarty dzień:
– uczniowie klasy 1a poznali program, jakim jest Generator Kodu do Wydruku oraz tworzyli własne karty pracy, które po wydrukowaniu uzupełniali.

Piąty dzień:
– uczniowie uczęszczający na koło programowania dla klas 1-3 zajęli się programowaniem wizualnym na platformie Ozoblockly.pl;
– uczniowie klasy przeszli również przyspieszony kurs „robo-tańca”, wykonując w rytm muzyki rwane robotyczne ruchy.

Europejski Tydzień Kodowania to oddolna inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez młodych doradców ds. agendy cyfrowej współpracujących z Komisją Europejską. Akcja realizowana jest przez wolontariuszy w całej Europie i ma na celu szeroko rozumianą promocję programowania. Polska od początku jest zaangażowana w rozwijanie tej inicjatywy.

„Programowanie to język nowych mediów i technologii, dlatego warto go poznawać. – mówi Blanka Fijołek z CSR & Sponsorship Senior Manager w Samsung Electronics Polska, ambasadorka Code Week w Polsce – W tym szczególnym tygodniu: Tygodniu Kodowania popularyzujemy umiejętności programistyczne i głośno mówimy o korzyściach, jakie płyną z nauki kodowania od najmłodszych lat, pamiętając jednocześnie, że w praktyce Tydzień Kodowania trwa cały rok, bo kodować  powinniśmy przecież codziennie.”

Nowe technologie są obecne już niemal w każdej dziedzinie życia, a na rynku pracy wciąż brakuje ludzi potrafiących programować. Komisja Europejska szacuje, że w 2020 r. w Unii Europejskiej będzie brakować 825 tys. programistów i specjalistów IT. W Polsce zaś, jak prognozuje Ministerstwo Cyfryzacji, będzie to ok. 50 tys. osób. W świetle tych danych nasz udział w Code Week był wskazany.

Koordynatorem projektu była Beata Depta, we współpracy z Andrzejem Dyrkiem, Katarzyną Leśniak oraz Michałem Faciszewskim.