W Polsce żyje 470 gatunków owadów pszczołowatych. Wiele z nich zagrożone jest wyginięciem. Pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogłyby bezpiecznie żyć, rozmnażać się i zdobywać pokarm.
Pszczoły to nie tylko miód. Gdyby nie one, rośliny nie mogłyby się rozmnażać. Rośliny uprawne zapewniają ludziom żywność, ptakom i zwierzętom nasiona i owoce. Kwiaty wyrastają z nasion.
Bez pszczół nasz świat byłby ubogi, smutny, pozbawiony kolorów i smaków.
W tym roku szkolnym w klasach I – III realizowany jest projekt przyrodniczy ,,PRZYJACIEL PSZCZÓŁ”. – Jesienią poznaliśmy życie pszczół miodnych w ulu, hierarchię w niej panującą, sposoby porozumiewania się owadów między sobą. Mieliśmy też okazję obserwować rój pszczół w szklanej gablocie.
– Teraz na wiosnę, dzięki inicjatywie rodziców z klasy II b, powstały domki dla murarki ogrodowej, które zostały zainstalowane na drzewie i wśród krzewów przed szkołą. Kokony murarek dostarczył nam pan Dominik Kaim, który wraz z panią Ewą Pierzchałą z Koła Naukowego Przyrodników Instytutu Nauk o Środowisu UJ przeprowadzili wspólnie prelekcję o murarce ogrodowej, a w części warsztatowej dzieci wykonały rurki z papieru, które potem umieściły w domkach.
Teraz uczniowie całej szkoły będą mogli sami obserwować jak murarka ogrodowa zachowuje się w naturalnym środowisku.
Barbara Marona
Wychowawczyni klasy II b