TEATR GROTESKA

W maju wybraliśmy się do Teatru Groteska w Krakowie na spektakl pt. „Nie płacz, Koziołku”.
Była to wzruszająca opowieść o przyjaźni i poświęceniu. Bohaterem przedstawienia jest mały i nieposłuszny Koziołek. Uparciuch nie słuchał przestróg Mamy o zbliżającej się burzy i niebezpiecznie oddalił się od domu podczas szalejącej ulewy. Szybko popadł w tarapaty i pewnie stałby się smacznym kąskiem dla Wilków, gdyby nie pomoc innych zwierząt. Przy okazji utrwaliliśmy zasady kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych i z bliska mogliśmy obserwować pracę aktorów. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły:)

Z ekologią żyjąc w zgodzie – nieś Marzannę, nie top w wodzie!

„Tam daleko, gdzie wysoka sosna maszeruje drogą mała Wiosna…”. Dzieci z naszych oddziałów wybrały się poszukać tejże Wiosny. Tradycyjnie z Marzanną i uśmiechem na ustach maszerowały ulicami miasta. Gdy Wiosna usłyszała nasze ekologiczne hasło postanowiła zostać z nami już na dobre! „…maszeruje Wiosna, a ptaki wokoło lecą i świergocą głośno i wesoło…”

Spotkanie z książką- czytamy ” Śnieżne kwiaty” E. Utrackiej w formie teatrzyku kamishibai z muzyką w tle.

Warsztaty kulinarne z Joanną Studnicką-uczestniczką V edycji programu Masterchef

Dzień zabawy karnawałowej to dla przedszkolaków dzień szczególny. W dniu 27 lutego 2019 roku w sali oddziału „Motylki” odbył się bal karnawałowy. W tym dniu dzieci przebrane były za  bohaterów różnych bajek. W naszej sali można było spotkać  m.in. wróżki, królewny, policjanta,  lekarza, tygryska. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy muzyki, to wszystkie przedszkolaki z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Wszyscy bawili się znakomicie. Szczególną atrakcją dla przedszkolaków okazały się kolorowe balony i liczne konkursy. Na koniec chętne dzieci miały okazję wziąć udział w  konkursie na Królową i Króla wielkiego balu. Dzieci dzielnie prezentowały  swoje  stroje . Wybrano Króla i Królową balu.

Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał balon oraz pamiątkowy dyplom.

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie  balowych strojów oraz pysznych ciast;)

Dzień Babci i Dziadka u Motylków.

Dzieci zaprezentowały wiersze, piosenki, grę na instrumentach perkusyjnych oraz spektakl pt.: „Witaminki dla księżniczki Marcelinki”. Podczas poczęstunku dziadkowie mogli obejrzeć prezentację multimedialną pokazującą pracę naszej grupy oraz wykonać zdjęcie w naszej fotobudce.

Dnia 19.12. 2018 roku, w środowe popołudnie, nasze przedszkole odwiedzili Górnicy z Kopalni Soli w Wieliczce. Jeden z naszych gości ubrany był w elegancki, galowy mundur, a na jego głowie lśnił biały pióropusz przypięty do „czako” – czyli górniczej czapki. Natomiast drugi gość zaprezentował górniczy strój roboczy. Spotkanie przybliżyło naszym przedszkolakom na czym polega niezwykle trudna i pełna poświęcenia praca górników. Nasi goście przedstawili dzieciom jak wygląda ich praca, jakimi narzędziami posługują się górnicy oraz jak wydobywa się sól. Przedszkolaki zadawały wiele ciekawych pytań i z pewnością pogłębiły swoją wiedzę na temat kopalni.  Na zakończenie dzieci zaśpiewały wspólnie piosenkę pt. „My Górnicy” oraz zarecytowały wiersz pt.” Górnik”. Następnie  podziękowały za wizytę i wręczyły Górnikom podziękowania oraz wykonane przez siebie prace.

Przedszkolakom bardzo podobała się niecodzienna wizyta gości . Niektórzy z nich postanowili, że zostaną górnikami. Serdecznie dziękujemy naszym Gościom za odwiedziny. Życzymy dużo zdrowia i powodzenia w wykonywanej pracy:)

„Architekt szczęścia”

Dnia 5 lutego odwiedził nasze przedszkole Teatrzyk „Latający kapelusz”, który zaprezentował bajkę pt. „Architekt szczęścia”. Bohaterowie sztuki teatralnej zmierzyli się z odpowiedzią na pytania: Czym jest dla nas szczęście? Jak wielu z nas pojmuje jego istotę?
Tytułowy architekt wraz z pomocą Aniołka Tomka odwiedzili wiele miejsc, aby pomóc napotkanym bohaterom odnaleźć ich definicję szczęścia.Dla każdego z nich miało ono inne oblicze. Dla pewnego chłopca była to z początku bardzo droga kolejka elektryczna, dla pieska – upragniona kość, a z kolei dla Dziadka Kazimierza – wykwintny smak rosołu Babci Doroty. Aniołek Tomek wraz z Architektem zwrócili uwagę naszym bohaterom na to, co powinno być ważne w ich życiu. Chłopiec, piesek oraz Dziadek zrozumieli, że dobra materialne dają tylko pozorne szczęście, a czas spędzony z bliskimi, spotkania w gronie rodzinnym, czy też nowi przyjaciele są najcenniejszymi wartościami w naszym życiu.

Czas przedświąteczny w naszych grupach(„Motylki” oraz grupa „0”)   był czasem intensywnych, ale i radosnych przygotowań do obchodów świąt Bożego Narodzenia. Dzieci uwielbiają ten okres w którym przygotowują ozdoby choinkowe, dekoracje świąteczne, uczą się kolęd, wierszy o tematyce bożonarodzeniowej.  Gdy wszystko zostało przygotowane nadszedł dzień uroczystej wigilii która odbyła się 21 grudnia. Wspólne śpiewanie kolęd, choinka, świąteczne dekoracje wprowadziły dzieci oraz pracowników przedszkola w świąteczny nastrój. Wszyscy składali sobie ciepłe życzenia, radości, spokoju, wspaniałych rodzinnych spotkań przy wigilijnym stole i pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku. To był dzień pełen magii i wrażeń.

„Andrzejki” są starym ludowym zwyczajem. 

To w dniu 29 listopada czyniono wróżby. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię świętego Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by w najróżniejszy sposób wyczytać swoją przyszłość. Tradycja ta przetrwała do dnia dzisiejszego. „Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą niesamowitych przeżyć  i emocji.

Dnia 29 listopada br., dzieci z grup przedszkolnych („Motylki” oraz grupa „0”) brały udział w zabawie andrzejkowej. Tego dnia już od samego rana tajemnicza aura panowała w całym przedszkolu, a w udekorowanych przez panie i przedszkolaków sali czuć było andrzejkową magię. Największe zaciekawienie i emocje budziły przygotowane przez panie rekwizyty. Wprowadzały one w nastrój sprzyjający przepowiedniom. Dzięki nim wszystkie przedszkolaki mogły zajrzeć w przyszłość i sprawdzić co je czeka. Do tego celu posłużyła najbardziej znana andrzejkowa wróżba „Lanie wosku” oraz inne wesołe zabawy np.  wyciąganie losów z magicznego kapelusza. Za pomocą zaczarowanej kuli każdy przedszkolak mógł się także dowiedzieć kim zostanie w przyszłości. Kolejna zabawa pn. „Imiona” także wywołała wiele pozytywnych emocji. Dzięki niej przedszkolaki mogły poznać imię swojej najlepszej koleżanki lub najlepszego kolegi.  Dzieci dzielnie przebijały szpilką serca z wypisanymi na odwrocie imionami sympatii. Nie zabrakło również tańców na gazecie przy dźwiękach muzyki.

Gdy dzieci przeszły do drugiej sali przedszkolnej okazało sie, że czeka je kolejna niespodzianka – spotkanie z prawdziwą czarownicą. Ubrana była na czarno, miała ogromny kapelusz, miotłę i książkę. Czarownica umiliła wszystkim czas czytając bajkę. Na zakończenie andrzejkowego spotkania wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe emblematy, a następnie usiadły do stolików i  wspólnie zjadły poczęstunek.

I tak dzień magii i czarów dobiegł końca. Z całą pewnością można go uznać za bardzo udany. Czy wróżby się spełnią?  ….przyszłość pokaże. Pewne jest to, że andrzejkowe zabawy przyniosły naszym przedszkolakom wiele radości. Mamy nadzieję, że będą go mile wspominać, bowiem bawiliśmy się wszyscy naprawdę wspaniale.

Jesienna gimnastyka w oddziale Motylków i zerówce.

Dzień Pluszowego Misia u Motylków-  listopad 2018

Czytanie literatury dziecięcej w ramach  ogólnopolskiego projektu: ” MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY” w formie teatru Kamishibai- listopad 2018.

Spotkanie z lekarzem w oddziale Motylków-listopad 2018

Spacer przedszkolaków  w poszukiwaniu darów Jesieni

Wykorzystując piękną, słoneczną pogodę w dn.11 października 2018r. dzieci   z grupy „O” i „Motylki” wybrały się na spacer po najbliższej okolicy   w poszukiwaniu skarbów jesieni.  Podczas wyprawy dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie, oraz barwy charakterystyczne dla tej pory roku. Z ogromnym zapałem zbierały kolorowe liście, tworząc z nich piękne bukiety. Miały też okazję poznać gatunki drzew występujących w najbliższej okolicy szkoły, oraz nauczyć się rozpoznawać ich liście. Przedszkolaki  szczególną uwagę zwróciły na zmieniający się kolor liści. Spacerowały wśród drzew obserwując piękno przyrody, nasłuchując jej odgłosów i radośnie podśpiewując znane im jesienne piosenki. Nie mogło oczywiście zabraknąć czasu na szaloną zabawę. Wyjątkowo mnóstwo radości sprawiło dzieciom zbieranie i podrzucanie opadłych z drzew, kolorowych liści, oraz poszukiwanie darów jesieni, które wszyscy zbieraliśmy do reklamówek, aby zanieść je do naszych przedszkolnych sal. Na zakończenie spaceru  nie zabrakło wspólnego, wesołego poczęstunku, który oczywiście miał miejsce na świeżym powietrzu. Wyprawa była pełna pozytywnych wrażeń, wzbogaciła dziecięce doświadczenia oraz sprawiła wiele radości wszystkim uczestnikom. Po powrocie do przedszkola zebrane przez nas skarby jesienne wzbogaciły kąciki przyrody i okazały się świetnym materiałem do wszelkiego rodzaju zabaw matematycznych. Ponadto przedszkolaki wykonały w swoich grupach piękne, kolorowe, jesienne prace plastyczne.

Co to jest niepodległość? Teraz wiem już na pewno. Każde dziecko dziś woła to polski dom, polska szkoła!

Dla uczczenia 100.  rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę dzieci z grupy „0” wzięły udział w uroczystej akademii, podczas której włączyły się w akcję „Rekord dla Niepodległej”, polegający na zaśpiewaniu 9 listopada 2018 r. o godzinie 11.11 czterozwrotkowego hymnu narodowego. Wraz z młodszymi kolegami z grupy „Motylków” zobaczyły film edukacyjny „Animowana historia Polski” i dowiedziały się, jak nasza historia biegła, że Polska dzisiaj jest niepodległa. Wspólny śpiew ulubionych pieśni patriotycznych, powiewające flagi biało – czerwone oraz niezwykle podniosła atmosfera sprawiła, że datę 11 listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze!

Teatrzyk w przedszkolu pt. „Przygody Robinsona Crusoe”

Dn. 16.11.2018r. (czwartek) do naszych grup przedszkolnych: gr „0” i  gr „Motylki” zawitał „Latający Kapelusz” z Wieliczki. W tym dniu przedszkolaki miały okazję nie tylko obejrzeć spektakl pt. „Przygody Robinsona Crusoe”, ale też przenieść się w świat wyobraźni    i podróżować razem z głównymi bohaterami po morzach i ocenach. Dzieci mogły wcielić się w role prawdziwych aktorów i wyruszyć na bezludną wyspę, na której czekało mnóstwo niesamowitych przygód. Przedstawienie przygotowane było w taki sposób, aby dzieci przez cały czas mogły w nim aktywne uczestniczyć pomagając w zabawny sposób głównemu bohaterowi np. sprzątając czy sterując statkiem. Ogromnym walorem wpływającym na dziecięcą wyobraźnię były efekty specjalne takie jak: barwne stroje aktorów, wydobywający się dym, żywiołowa dekoracja i fantastyczny podkład muzyczny. Aktorzy wprowadzili na scenie niesamowitą atmosferę zapraszając do zabawy całą widownię, która w jednej chwili stała się częścią przedstawienia. Wspólna zabawa sprawiła, że całe spotkanie pełne było emocji i śmiechu. Na zakończenie aktorzy zostali nagrodzeni brawami na stojąco od radosnych uczestników przedstawienia, którym uśmiech nie schodził z twarzy. Tak niesamowite przygody z pewnością na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników.

W czwartek 18 października br. przedszkolaki (grupa  „Motylki  oraz oddział ”0”) wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Zaczarowane Wzgórze”. Znajduje się ono w miejscowości Czasław koło Dobczyc. Jest to miejsce naprawdę magiczne. Można  tam oglądać piękne widoki i obcować z naturą na świeżym powietrzu. Atrakcji podczas pobytu było bardzo wiele. Dzieci odwiedziły mini zoo, w którym znajdowało się wiele zwierząt gospodarstwa domowego: kozy, kury, koguty, świnie wietnamskie, króliki i barany. Zwierzęta te dzieci mogły samodzielnie karmić marchewkami lub ziarnami. Przedszkolaki miały również możliwość sprawdzenia na modelowej krowie czy łatwo jest dostać od niej mleko oraz wziąć udział w przejażdżce konnej przy asyście instruktora. Następnie czekały na nas warsztaty kulinarne, podczas których dzieci wykonywały różne potrawy z ziemniaka. Przedszkolaki wykonały także piękne prace plastyczne i brały udział w zabawie z chustą animacyjną. Podczas pobytu właściciele gospodarstwa przygotowali dla nas słodki poczęstunek. Pełni wrażeń oraz bardzo zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. Dziękujemy wszystkim pracownikom „Zaczarowanego Wzgórza” za mile przyjęcie i aktywnie spędzony czas. Bardzo chętnie powrócimy jeszcze w to „magiczne” miejsce.

Dnia 5 października br, dzieci z grup przedszkolnych („Motylki” oraz grupa „0”) wzięły udział w  zajęciach pt. „Na straganie”. Zajęcia rozpoczęły się od wspólnego  powitania  rymowanką „Jesienne wyprawy”. Następnie  Nauczycielki zaprezentowały dzieciom wiersz J.Brzechwy w formie teatrzyku z wykorzystaniem sylwet warzyw. W kolejnej części zajęć przedszkolaki miały za zadanie rozpoznać wybrane warzywa i owoce za pomocą różnych zmysłów: dotyku, węchu, wzroku, smaku. Tego dnia nie zabrakło również zabaw słownych takich jak „Prawda czy fałsz”? oraz „Dokończ zdanie, znajdź rym”. Wszystkie aktywności dostarczyły dzieciom dużo atrakcji i świetnej zabawy.

KONKURS PLASTYCZNY – „Nasza piramida żywieniowa”

W miesiącu listopadzie w naszym oddziale przedszkolnym odbył się konkurs plastyczny „Nasza piramida żywieniowa”. Konkurs skierowany był do dwóch grup (grupa: „Motylki oraz oddział „0”). Celem konkursu było promowanie zdrowego trybu życia poprzez wdrażanie zasad prawidłowego żywienia zgodnych z przyjętym Planem rocznym „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Pozostałymi celami konkursu było kształtowanie postaw społecznych i prozdrowotnych oraz rozwijanie i kształtowanie zdolności plastycznych z wykorzystaniem własnej fantazji, wyobraźni i pomysłów. Do konkursu zostało zgłoszonych 5 prac. Prace wykonane zostały techniką płaską oraz przestrzenną z wykorzystaniem różnorodnych materiałów. Wszystkie prace były wykonane w sposób niezwykle pomysłowy, estetyczny oraz zgodny z celami konkursu. W związku z wysokim poziomem zgłoszonych prac trudno było wyłonić zwycięzców. Prace biorące udział w konkursie uplasowały się na następujących miejscach: I miejsce – Amelia, II miejsce – Patrycja, Kamil, III miejsce – Maria i Gabriel. Po uroczystym ogłoszeniu wyników mali artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom  za piękne prace i zaangażowanie.

W marcu wysłuchaliśmy kolejnej audycji muzycznej na zamku Żupnym. Chętne dzieci wraz z rodzicami wzięły udział w warsztatach plastycznych o tematyce wielkanocnej, organizowanych przez nasz oddział.  Motylki wzięły także udział w konkursie plastycznym: „ Witraż Wielkanocny” organizowanym przez CKiT w Wieliczce, w którym jedna z naszych prac zdobyła wyróżnienie. A oto nasze zdjęcia:

Drugiego lutego, w grupie Motylków, odbyła się uroczystość Dnia Babci i Dziadka. Dzieci pięknie zaprezentowały swoje umiejętności artystyczne i wręczyły wykonane przez siebie prezenty  a także ugościły swoich bliskich słodkościami. Kilka dni później u Motylków odbył się bal karnawałowy. Nie zabrakło pięknych strojów, słodkości a przede wszystkim dobrej zabawy przy muzyce. Dziewiątego lutego, w ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły, dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w zajęciach edukacyjnych ruchomego planetarium. Dzieci miały okazję podróżować rakietą dookoła Układu Słonecznego za pomocą projektora, wyświetlającego film na sklepieniu wielkiej, materiałowej kopuły.  Na koniec dzieci wykonywały pamiątkowe zdjęcia w skafandrze kosmicznym.