Nasza sala

Spotkanie z gitarą

 W ramach realizacji tematyki „Muzyka wokół nas” i dzięki uprzejmości taty Bartka, który jest utalentowanym gitarzystą, nasi zerówkowicze mieli możliwość poznać gitarę. Pan Marcin podczas mini koncertu zarażał swoją pasją wszystkich małych słuchaczy. Każdy miał możliwość zagrać oraz poznać z bliska ten niezwykły instrument. Wzmacniacz oraz czarodziejskie przyciski sprawiły, że mogła nas usłyszeć cała szkoła. Z niecierpliwością czekamy na poznanie kolejnych magicznych instrumentów.

Spotkanie z Francją

 Dzięki uprzejmości tatusia Ani, który jest Francuzem nasi zerówkowicze mogli poznać Francję, jej kulturę, historię oraz co najsmaczniejsze – kuchnię. Z radością i wielkim zaangażowaniem wraz z Panem Matthieu dzieci wykonały sałatkę z sosem vinegret, skosztowały również francuskich specjałów czyli bagietek oraz prawdziwych francuskich serów. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci. Merci beaucoup!

Bal karnawałowy

Już od wejścia można było wyczuć niecodzienny nastrój. Jedne dzieci wchodziły do sali już
w swoich kostiumach, inne dźwigały je zapakowane w torby i reklamówki. Opowiadaniom, dyskusjom i wzajemnemu podziwianiu nie było końca. Po śniadaniu, już wszyscy gotowi
do zabawy, rozpoczęli bal. Dzieci, przebrane w barwne i pomysłowe stroje, bawiły się świetnie, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała je do tańców. Po wielkiej prezentacji strojów rozpoczęły się tańce – przy rytmach wesołej muzyki, były one przeplatane zabawami oraz konkursami.
Nie zabrakło kotylionów, balonów, serpentyn i cudownej zabawy. Dzieci miały również okazję
do skosztowania słodkich poczęstunków, przygotowanych przez rodziców naszych przedszkolaków.

Święto Babci i Dziadka

Ze względu na ferie zimowe uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka w naszym oddziale odbyła się w lutym. Nasi mali artyści dla tak ważnych dla siebie osób, którymi są Babcia i Dziadek w pocie czoła przygotowywali występ oraz przyjęcie. Życzenia Babciom i Dziadkom składało 12 miesięcy, a życzeń były tysiące! Były piosenki, tańce i przepiękne wiersze, a na koniec nasi szanowni goście dowiedzieli się, jak wolny czas spędzały ich prababcie, podziwiając nasze dziewczynki
w widowisku „Babuszki”. Nie zabrakło również słodkich chwil przy wspólnym stole oraz własnoręcznie wykonanych prezentów. Jak dobrze, że Was mamy kochani Dziadkowie!

„Andrzejki” są starym ludowym zwyczajem. 

To w dniu 29 listopada czyniono wróżby. Miały one dać odpowiedź na pytanie, co kogo czeka w przyszłości. W wigilię świętego Andrzeja prześcigano się więc w pomysłach, by w najróżniejszy sposób wyczytać swoją przyszłość. Tradycja ta przetrwała do dnia dzisiejszego. „Andrzejki” są wspaniałą zabawą, dostarczającą niesamowitych przeżyć  i emocji.

Dnia 29 listopada br., dzieci z grup przedszkolnych („Motylki” oraz grupa „0”) brały udział w zabawie andrzejkowej. Tego dnia już od samego rana tajemnicza aura panowała w całym przedszkolu, a w udekorowanych przez panie i przedszkolaków sali czuć było andrzejkową magię. Największe zaciekawienie i emocje budziły przygotowane przez panie rekwizyty. Wprowadzały one w nastrój sprzyjający przepowiedniom. Dzięki nim wszystkie przedszkolaki mogły zajrzeć w przyszłość i sprawdzić co je czeka. Do tego celu posłużyła najbardziej znana andrzejkowa wróżba „Lanie wosku” oraz inne wesołe zabawy np.  wyciąganie losów z magicznego kapelusza. Za pomocą zaczarowanej kuli każdy przedszkolak mógł się także dowiedzieć kim zostanie w przyszłości. Kolejna zabawa pn. „Imiona” także wywołała wiele pozytywnych emocji. Dzięki niej przedszkolaki mogły poznać imię swojej najlepszej koleżanki lub najlepszego kolegi.  Dzieci dzielnie przebijały szpilką serca z wypisanymi na odwrocie imionami sympatii. Nie zabrakło również tańców na gazecie przy dźwiękach muzyki.

Gdy dzieci przeszły do drugiej sali przedszkolnej okazało sie, że czeka je kolejna niespodzianka – spotkanie z prawdziwą czarownicą. Ubrana była na czarno, miała ogromny kapelusz, miotłę i książkę. Czarownica umiliła wszystkim czas czytając bajkę. Na zakończenie andrzejkowego spotkania wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe emblematy, a następnie usiadły do stolików i  wspólnie zjadły poczęstunek.

I tak dzień magii i czarów dobiegł końca. Z całą pewnością można go uznać za bardzo udany. Czy wróżby się spełnią?  ….przyszłość pokaże. Pewne jest to, że andrzejkowe zabawy przyniosły naszym przedszkolakom wiele radości. Mamy nadzieję, że będą go mile wspominać, bowiem bawiliśmy się wszyscy naprawdę wspaniale.

A MIKOŁAJ PĘDZI,  A MIKOŁAJ GNA…

Długo wyczekiwany gość zawitał wreszcie i u nas. Radości nie było końca. Były niezwykle ciekawe i pouczające rozmowy, wspólne fotografie i wspaniałe prezenty.  W podziękowaniu dzieci zaśpiewały Mikołajowi swoje ulubione piosenki oraz podarowały specjalnie przygotowane rysunki.

Mikołaju, dziękujemy i zapraszamy za rok!!!

WIZYTA PANI DOKTOR

Naszą grupę odwiedziła Pani doktor Joanna, która w sposób bardzo ciekawy i interesujący uświadomiła dzieci o czynnikach warunkujących zdrowie  oraz o konieczności spożywania zdrowej żywności. Prowadząca rozmawiała także o przełamywaniu lęku przed szczepieniami ochronnymi, ponieważ są one potrzebne dla ochrony zdrowia. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze a mali uczestnicy wykazali się dużą wiedzą na temat zasad zdrowego odżywiania się oraz zdrowego stylu życia. Sami również zadawali mnóstwo pytań dotyczących zawodu lekarza. Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu każda wizyta w gabinecie lekarskim będzie się wiązać tylko z przyjemnymi odczuciami naszych podopiecznych. Posiadaną wiedzą dzieci mogły pochwalić się podczas spotkania z pielęgniarką szkolną.  Dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki,  pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, poznały sposoby zachowania się podczas choroby, tak aby nie zarażać innych.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy bez…

Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, pewnie, dla Was był kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary.  Tak oto nasi zerówkowicze świętowali ten wyjątkowy dzień. Był tort, słodkie przekąski, soczki i dużo zabawy przy wesołej muzyce.

Spacer przedszkolaków  w poszukiwaniu darów Jesieni

Wykorzystując piękną, słoneczną pogodę w dn.11 października 2018r. dzieci z grupy „O” i „Motylki” wybrały się na spacer po najbliższej okolicy   w poszukiwaniu skarbów jesieni.  Podczas wyprawy dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie, oraz barwy charakterystyczne dla tej pory roku. Z ogromnym zapałem zbierały kolorowe liście, tworząc z nich piękne bukiety. Miały też okazję poznać gatunki drzew występujących w najbliższej okolicy szkoły, oraz nauczyć się rozpoznawać ich liście. Przedszkolaki  szczególną uwagę zwróciły na zmieniający się kolor liści. Spacerowały wśród drzew obserwując piękno przyrody, nasłuchując jej odgłosów i radośnie podśpiewując znane im jesienne piosenki. Nie mogło oczywiście zabraknąć czasu na szaloną zabawę. Wyjątkowo mnóstwo radości sprawiło dzieciom zbieranie i podrzucanie opadłych z drzew, kolorowych liści, oraz poszukiwanie darów jesieni, które wszyscy zbieraliśmy do reklamówek, aby zanieść je do naszych przedszkolnych sal. Na zakończenie spaceru  nie zabrakło wspólnego, wesołego poczęstunku, który oczywiście miał miejsce na świeżym powietrzu. Wyprawa była pełna pozytywnych wrażeń, wzbogaciła dziecięce doświadczenia oraz sprawiła wiele radości wszystkim uczestnikom. Po powrocie do przedszkola zebrane przez nas skarby jesienne wzbogaciły kąciki przyrody i okazały się świetnym materiałem do wszelkiego rodzaju zabaw matematycznych. Ponadto przedszkolaki wykonały w swoich grupach piękne, kolorowe, jesienne prace plastyczne.

Co to jest niepodległość? Teraz wiem już na pewno. Każde dziecko dziś woła to polski dom, polska szkoła!

Dla uczczenia 100.  rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę dzieci z grupy „0” wzięły udział w uroczystej akademii, podczas której włączyły się w akcję „Rekord dla Niepodległej”, polegający na zaśpiewaniu 9 listopada 2018 r. o godzinie 11.11 czterozwrotkowego hymnu narodowego. Wraz z młodszymi kolegami z grupy „Motylków” zobaczyły film edukacyjny „Animowana historia Polski” i dowiedziały się, jak nasza historia biegła, że Polska dzisiaj jest niepodległa. Wspólny śpiew ulubionych pieśni patriotycznych, powiewające flagi biało – czerwone oraz niezwykle podniosła atmosfera sprawiła, że datę 11 listopada 1918 zapamiętamy już na zawsze!

Teatrzyk w przedszkolu pt. „Przygody Robinsona Crusoe”

Dn. 16.11.2018r. (czwartek) do naszych grup przedszkolnych: gr „0” i  gr „Motylki” zawitał „Latający Kapelusz” z Wieliczki. W tym dniu przedszkolaki miały okazję nie tylko obejrzeć spektakl pt. „Przygody Robinsona Crusoe”, ale też przenieść się w świat wyobraźni    i podróżować razem z głównymi bohaterami po morzach i ocenach. Dzieci mogły wcielić się w role prawdziwych aktorów i wyruszyć na bezludną wyspę, na której czekało mnóstwo niesamowitych przygód. Przedstawienie przygotowane było w taki sposób, aby dzieci przez cały czas mogły w nim aktywne uczestniczyć pomagając w zabawny sposób głównemu bohaterowi np. sprzątając czy sterując statkiem. Ogromnym walorem wpływającym na dziecięcą wyobraźnię były efekty specjalne takie jak: barwne stroje aktorów, wydobywający się dym, żywiołowa dekoracja i fantastyczny podkład muzyczny. Aktorzy wprowadzili na scenie niesamowitą atmosferę zapraszając do zabawy całą widownię, która w jednej chwili stała się częścią przedstawienia. Wspólna zabawa sprawiła, że całe spotkanie pełne było emocji i śmiechu. Na zakończenie aktorzy zostali nagrodzeni brawami na stojąco od radosnych uczestników przedstawienia, którym uśmiech nie schodził z twarzy. Tak niesamowite przygody z pewnością na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników.

W czwartek 18 października br. przedszkolaki (grupa  „Motylki  oraz oddział ”0”) wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego „Zaczarowane Wzgórze”. Znajduje się ono w miejscowości Czasław koło Dobczyc. Jest to miejsce naprawdę magiczne. Można  tam oglądać piękne widoki i obcować z naturą na świeżym powietrzu. Atrakcji podczas pobytu było bardzo wiele. Dzieci odwiedziły mini zoo, w którym znajdowało się wiele zwierząt gospodarstwa domowego: kozy, kury, koguty, świnie wietnamskie, króliki i barany. Zwierzęta te dzieci mogły samodzielnie karmić marchewkami lub ziarnami. Przedszkolaki miały również możliwość sprawdzenia na modelowej krowie czy łatwo jest dostać od niej mleko oraz wziąć udział w przejażdżce konnej przy asyście instruktora. Następnie czekały na nas warsztaty kulinarne, podczas których dzieci wykonywały różne potrawy z ziemniaka. Przedszkolaki wykonały także piękne prace plastyczne i brały udział w zabawie z chustą animacyjną. Podczas pobytu właściciele gospodarstwa przygotowali dla nas słodki poczęstunek. Pełni wrażeń oraz bardzo zadowoleni wróciliśmy do przedszkola. Dziękujemy wszystkim pracownikom „Zaczarowanego Wzgórza” za mile przyjęcie i aktywnie spędzony czas. Bardzo chętnie powrócimy jeszcze w to „magiczne” miejsce.

Dnia 5 października br, dzieci z grup przedszkolnych („Motylki” oraz grupa „0”) wzięły udział w  zajęciach pt. „Na straganie”. Zajęcia rozpoczęły się od wspólnego  powitania  rymowanką „Jesienne wyprawy”. Następnie  Nauczycielki zaprezentowały dzieciom wiersz J.Brzechwy w formie teatrzyku z wykorzystaniem sylwet warzyw. W kolejnej części zajęć przedszkolaki miały za zadanie rozpoznać wybrane warzywa i owoce za pomocą różnych zmysłów: dotyku, węchu, wzroku, smaku. Tego dnia nie zabrakło również zabaw słownych takich jak „Prawda czy fałsz”? oraz „Dokończ zdanie, znajdź rym”. Wszystkie aktywności dostarczyły dzieciom dużo atrakcji i świetnej zabawy.

KONKURS PLASTYCZNY – „Nasza piramida żywieniowa”

W miesiącu listopadzie w naszym oddziale przedszkolnym odbył się konkurs plastyczny „Nasza piramida żywieniowa”. Konkurs skierowany był do dwóch grup (grupa: „Motylki oraz oddział „0”). Celem konkursu było promowanie zdrowego trybu życia poprzez wdrażanie zasad prawidłowego żywienia zgodnych z przyjętym Planem rocznym „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Pozostałymi celami konkursu było kształtowanie postaw społecznych i prozdrowotnych oraz rozwijanie i kształtowanie zdolności plastycznych z wykorzystaniem własnej fantazji, wyobraźni i pomysłów. Do konkursu zostało zgłoszonych 5 prac. Prace wykonane zostały techniką płaską oraz przestrzenną z wykorzystaniem różnorodnych materiałów. Wszystkie prace były wykonane w sposób niezwykle pomysłowy, estetyczny oraz zgodny z celami konkursu. W związku z wysokim poziomem zgłoszonych prac trudno było wyłonić zwycięzców. Prace biorące udział w konkursie uplasowały się na następujących miejscach: I miejsce – Amelia, II miejsce – Patrycja, Kamil, III miejsce – Maria i Gabriel. Po uroczystym ogłoszeniu wyników mali artyści otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom  za piękne prace i zaangażowanie.

Koncert Pieśni Patriotycznych „Tobie Ojczyzno” w Szczyrzycu 

Troje naszych wspaniałych zerówkowiczów (Wojtuś Kogut, Patrycja Lelek oraz Szymon Nowak) swoimi zdolnościami wokalnymi uświetniło Koncert Pieśni Patriotycznych „Tobie Ojczyzno”
w Szczyrzycu, zorganizowany  w dniu 07 listopada br. dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Organizatorem koncertu była Pani Halina Bryg – Przewodnicząca Małopolskiej Sekcji Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w Krakowie, wieloletnia dyrektor oraz nauczyciel naszej szkoły.

Nasi artyści, w strojach: górniczym, krakowskim oraz góralskim, zaprezentowali utwór „Płynie Wisła, płynie”. Ich występ chwycił za serca słuchaczy, dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami oraz specjalnie przygotowanymi dyplomami i upominkami. Jubileusz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości był okazją do świętowania i radosnego jej przeżywania oraz kształtowania postaw patriotycznych.

Mały Miś w świecie wielkiej literatury”

Nasza grupa przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”, którego głównym celem jest rozwijanie i propagowanie czytelnictwa wśród dzieci.

Zgodnie z założeniem projektu, nasz Miś Tedi wędruje na cały tydzień do kolejnych domów uczniów naszej grupy. Tedi  wyposażony jest w dzienniczek, w którym dzieci, wraz z rodzicami, wpisują tytuł czytanej misiowi bajki oraz wykonują do niej kolorowe ilustracje.  Inauguracją projektu była bajka czytana przez P. Urszulę Szurę po raz pierwszy w tym roku szkolnym. Cotygodniowe spotkania z Panią Urszulą dostarczają wszystkim wiele radości i umożliwiają  poznanie ciekawych pozycji  literatury dziecięcej, których wspomnienie również znajdzie się w dzienniczku Tediego.

Pani Policjant w zerówce”

W październiku w ramach realizacji tematyki kompleksowej związanej z bezpieczeństwem  naszych zerówkowiczów odwiedziła Pani Policjant z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce. Przeprowadziła ona prelekcję na temat bezpieczeństwa, której celem było kształtowanie prawidłowych zachowań oraz postaw wśród najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzieci zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez jezdnię, utrwaliły zasady swojego  bezpieczeństwa   w domu (stosowaniu ograniczonego zaufania w kontaktach z obcą osobą). Utrwalono także ważne numery alarmowe do służb ratunkowych oraz właściwe postępowanie w razie sytuacji zagrożenia Z wypiekami na twarzy dzieci poznawały prawdziwe wyposażenie i atrybuty policyjne…

Poranek muzyczny w Zamku Żupnym”

 24 września dzieci z grupy „0” wzięły udział w koncercie umuzykalniającym prowadzonym przez artystów z Filharmonii Krakowskiej pt.”Kwartet smyczkowy. Koncert to nie tylko wydarzenie muzyczne, ale i forma muzyczna. Fragmenty różnych koncertów smyczkowych  – przypomnienie ogólne o muzyce symfonicznej”.  Cykliczne spotkania organizowane w Zamku Żupnym w Wieliczce, oferują dzieciom w różnym wieku możliwość zapoznania się z muzyką polskich i światowych artystów. Koncert prowadzony  był  przez prelegenta, który w przystępny sposób wprowadził młodych odbiorców w tematykę spotkania. Treść koncertów jest różnorodna i równocześnie przygotowana do poziomu młodych słuchaczy.

Wychowawcy grupy:

Dominika Dymanus-Marcinek

Barbara Wójcik