Nasza sala

Spotkanie z książką

Na szczególną uwagę zasługuje systematyczne „Spotkanie z książką”.  Raz w tygodniu dzieci odwiedza pani Urszula Szura, która zgodnie z hasłem: „Cała Polska Czyta Dzieciom”, poświęca swój  wolny czas na czytanie cennych baśni, bajek i opowiadań. Dzieci z niecierpliwością oczekują tych wspaniałych spotkań.

 

SPOTKANIE Z AUTORKĄ PANIĄ EWĄ JANIĄ 

W ramach tematyki tygodnia oraz promowania czytelnictwa wśród dzieci zaprosiliśmy do naszej grupy specjalnego gościa.15 stycznia 2018 r. odwiedziła nas pani Ewa Jania – autorka książki dla dzieci pt. „Zuzolinka”.

Pani Ewa opowiedziała dzieciom o swoim zamiłowaniu nie tylko do pisania bajek, ale również do czytania dziecięcej literatury. Zwróciła uwagę na korzyści jakie płyną z czytania książek. Czytanie kształtuje dziecięcą wyobraźnię, rozbudza kreatywność, a przede wszystkim ma pozytywny wpływ na rozwój mowy. „Zuzolinka” autorstwa p. Ewy  jest zbiorem bajek o przygodach małej dziewczynki, która wie, że nic nie zastąpi książek i chce, aby wszystkie dzieci o tym pamiętały. Autorka  opierając się na swojej publikacji zwraca uwagę na fakt, że oglądanie bajek nie jest równe czytaniu. Podczas oglądania dzieci mają gotowy obraz przedstawiany za pomocą animacji natomiast podczas czytania obraz tworzy wyobraźnia dziecka. Książka Pani Ewy ma na celu zachęcenie dzieci – i nie tylko dzieci – do czytania.

W trakcie spotkania Pani Ewa opowiedziała dzieciom co zainspirowało ją do pisania. Za pomocą ilustracji pokazała w jaki sposób powstają książki a następnie podarowała małym czytelnikom swoją publikację z indywidualną dedykacją. Dzieci chętnie oglądały zawarte w książce ilustracje i z zaciekawieniem słuchały czytanego przez autorkę fragmentu książki. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu – uważnie słuchali i zadawali pytania. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały ilustracje w formie kolorowanki, które przygotowane zostały specjalnie na tą okazję przez ilustratora książki.

Spotkanie było ciekawe, a przede wszystkim bardzo wartościowe.  Rozpaliło wyobraźnię wszystkich dzieci. Radości oraz śmiechu było co niemiara, a całe spotkanie upłynęło w dobrej, miłej atmosferze. Spotkanie z p. Ewą Janią i otrzymanie od niej książki to prawdziwa przygoda dla wszystkich dzieci, które rozpoczynają swoją czytelniczą podróż. Nasz gość przyczynił się do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci oraz wprowadził je w piękny świat – świat książek – zachęcając do dbania o książki i korzystania z dostępnych publikacji w ich kąciku czytelniczym, w którym oczywiście nie zabrakło miejsca dla „Zuzolinki”.

 

PLANETARIUM ORBITEK

Dn. 09.02.2018r. Wszystkie dzieci brały udział w warsztatach edukacyjnych ORBITEK – Mobilne Planetarium. Głównym bohaterem warsztatów był sympatyczny Orbitek, który zabrał wszystkich w kosmiczną podróż. Dzieci razem z Orbitkiem zwiedziły drogę mleczną zdobywając wiele ciekawych informacji.

Mali uczestnicy kosmicznej podróży dowiedzieli się, że planety krążą wokół słońca, tworząc układ słoneczny. Następnie wraz z Orbitkiem wylądowały na Marsie i wybrały się w fantastyczny lot na księżyc. Dzieci mogły też zaobserwować, że nocą niebo kręci się wokół Gwiazdy.

Wszystkie opisane atrakcje zapewnione były dzięki mobilnemu namiotowi w którym dzieci leżąc na podłodze mogły poczuć się jak prawdziwi astronauci. Okrzyków radości nie było końca. Dzieci były zafascynowane i chętnie przyjmowały nowe informacje. Zadawały mnóstwo pytań i przez cały czas aktywnie uczestniczyły w warsztatach.

 

ODKRYWAMY SOLILANDIĘ – wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce

Dn. 07.03.2018r. dzieci z grupy „O” wyruszyły do Kopalni Soli   w Wieliczce, by wziąć udział w tajemniczym odkrywaniu Solilandii.  Od samego początku były mocno zaangażowane.

Pierwsze zadanie polegało na odnalezieniu wskazówek, mających doprowadzić dzieci do Solilandii. Mali podróżnicy szukali też bajkowych postaci oraz przedmiotów z wykorzystaniem specjalnie przygotowanych do tej zabawy narzędzi: mapy i latarki. Pełna przygód wędrówka przez zabytkowe podziemia połączona była z odkrywaniem sekretów krainy Solilandii.

Kolejną atrakcją wycieczki było spotkanie ze Skarbnikiem, który  w żartobliwy sposób podsumował dziecięce zmagania. Przy wesołej muzyce Skarbnik zapraszał wszystkich do zabawy oraz rozwiązania quizu przygotowanego specjalnie na tę okazję.

Na zakończenie naszej przygody wszystkie dzieci odwiedziły salę zabaw przeznaczoną dla najmłodszych turystów oraz otrzymały dyplomy i upominki.

 Dzieci przekonały się, że zwiedzanie może być bardzo ciekawą formą spędzania czasu. Dzięki przygotowanym atrakcjom dzieci z wielką przyjemnością zwiedziły kopalnię i poznały pracę górników.  Zwiedzanie kopalni przygotowane w formie zabawy było dla dzieci niemałą niespodzianką. Pobudziło ich wyobraźnię, rozwinęło kreatywność i ciekawość a przede wszystkim dostarczyło wiele potrzebnych informacji.

 

JASEŁKA 2017/2018 – Występy Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Wieliczce

Dzień Babci i Dziadka to szczególne i wyjątkowe święto. Właśnie w tym dniu możemy wyrazić naszą wdzięczność za trud, miłość, pomoc, oddanie oraz za wszystko to, co otrzymujemy od naszych kochanych babć i dziadków.

Nasza grupa „O” przygotowała z tej okazji cudowny występ artystyczny, którym zachwyciła widownię aż trzy razy!

Dnia 22 stycznia przybyli do naszego przedszkola pierwsi zaproszeni goście, aby zobaczyć przygotowane przez dzieci i nauczycieli Jasełka. W uroczystości brali udział dziadkowie, babcie, rodzice oraz dyrekcja szkoły.

Boże Narodzenie przyniosło ludziom zbawienie” – tymi słowami dzieci z grupy „O” rozpoczęły swój występ. Historia Bożej Dzieciny zawsze porusza ludzkie serca. Również   i tym razem nie udało się ukryć wzruszenia. Serca dziadków i babć rozpierała duma a w oku zakręciła się nie jedna łza. Cały występ publiczność nagrodziła gromkimi brawami.   Na zakończenie nasi wyjątkowi goście otrzymali od wnuków własnoręcznie wykonane prezenty i zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

To jednak nie koniec przygody z aktorstwem. Dnia 25 stycznia nasze przedszkolaki wystąpiły po raz drugi. Tym razem na widowni zasiedli najmłodsi przedszkolacy oraz uczniowie młodszych klas. Publiczność z wielkim zaciekawieniem oglądała cały występ   i  nagrodziła aktorów niekończącymi się owacjami.

Swoją obecnością zaszczyciły nas również dzieci z wychowawcami innych przedszkoli w Wieliczce: Przedszkola nr 3 oraz Przedszkola nr 5. Dnia 26 stycznia grupa „O” z wypiekami na twarzy po raz ostatni zaprezentowała część artystyczną i swoim pięknym występem już po raz trzeci podbiła serca publiczności.

Z całą pewnością możemy powiedzieć, że nasi „mali” Zerówkowicze zasługują na miano wielkich aktorów. Podczas występów było widać ich zaangażowanie, szczerość i trud. Występy przepełnione były miłością i pasją co gwarantowało niesamowite emocje zarówno na scenie jak i na widowni. Wspólnie spędzone chwile na długo pozostaną w naszej pamięci  a radość, która w tych dniach wypełniła korytarz naszej szkoły, oraz atmosfera wzajemnej życzliwości, dobroci i serdeczności niech zostaną w nas jak najdłużej.

Wychowawcy grupy:

Dominika Dymanus-Marcinek

Barbara Wójcik