DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dzień Pluszowego Misia był dla dzieci okazją do radosnego świętowania wraz ze swoimi ulubionymi pluszakami. Przedszkolaki dowiedziały się przy jakiej okazji wymyślono pluszowe misie, wspólnie rozwiązywały zadania, poszukiwały ukrytych maskotek, ale też wspaniale tańczyły nie opuszczając w tym dniu swoich misiaków.

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przedszkolaki  świętowały dnia 9.11.2018 roku. Rozpoczęliśmy od pokazu mody niepodległościowej przy dźwiękach pieśni patriotycznych. Później po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, dzieci zaprezentowały krótki występ artystyczny, podczas którego składały życzenia dla Polski, śpiewały oraz tańczyły taniec flagi i Krakowiaka. Było pięknie i wzruszająco..

WARSZTATY Z JEŻYKIEM I JEGO PRZYJACIÓŁMI

Pewnego razu przybył do nas Jeżyk afrykański, który przyprowadził też swoich przyjaciół: skolopendrę, patyczaki, karaczany, ogromne pająki i żabkę. Przedszkolaki poznały ich budowę oraz ulubione przysmaki. Miały też okazję potrzymać je na rączce lub pogłaskać, co było dla dzieci największym przeżyciem. Jedne okazy wywoływały zachwyt na twarzach dzieci, a inne strach. Jednak wszyscy byli dzielni i zadowoleni z przybycia gości.

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK

Spotkanie z Panią Policjantką z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce było bardzo udane. Dzieci chętnie rozmawiały z gościem i udzielały odpowiedzi na stawiane pytania, ale z przyjemnością opowiadały też o sytuacjach z życia codziennego np. „a mój tata przejechał na czerwonym świetle” lub „mój tata nie zapiął pasów”. Pani Policjantka przypomniała dzieciom zasady przechodzenia przez jezdnię oraz zaprezentowała mundur policyjny i jej atrybuty. Wspólnie z misiem Brunem słuchaliśmy bajeczki czytanej przez naszego gościa. W podziękowaniu za przybycie przedszkolaki wręczyły jej narysowane przez siebie obrazki.

„MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”

„Mały Miś w świecie wielkiej literatury” to ogólnopolski projekt czytelnictwa, który realizujemy w naszej placówce. Nasz miś ma na imię Bruno. Uwielbia On słuchać bajeczek razem z dziećmi i pomaga Im w nabywaniu nowych umiejętności w przedszkolu. Przedszkolaki zabierają Go też do domu, by wspólnie z rodzicami zachęcać dzieci do codziennego czytania książek. Ma On ze sobą specjalny dzienniczek, w którym przedszkolaki odbijają swoje rączki i rysują dla Niego obrazek na pamiątkę.

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA NA SPORTOWO

W tym roku Dzień Przedszkolaka odbył się w naszym przedszkolu na sportowo. Dzieci miały do pokonania przeszkody aktywizujące różne części ciała. Chodziły na bosaka po kasztanach, ryżu, folii bąbelkowej, ławeczce gimnastycznej, omijały przeszkody, rzucały do celu, przechodziły przez tunel, skakały na piłce itd. Przedszkolaki były podekscytowane, tym bardziej, że po pokonaniu całego toru przeszkód zostały pasowane na „prawdziwych przedszkolaków”. Na koniec czekał na nich mały poczęstunek i zabawy taneczne przy muzyce.

Wycieczka do Gospodarstwa Agroturystycznego w Gruszowie

Dnia 29 maja po raz pierwszy wybraliśmy się na wspólną wycieczkę – do Gospodarstwa Agroturystycznego w Gruszowie. Wśród zieleni, sadów i zwierząt milo spędziliśmy kilka godzin. Dzieciaki miały okazję zobaczyć mielenie zboża na mąkę na żarnach, a potem wziąć udział w pieczeniu chleba. Gospodyni pokazała nam również hodowane przez nią zwierzęta i opowiedziała o ich zwyczajach, a także pozwoliła je nakarmić. Uczestniczyły też w przejażdżce traktorem do tartaku. Na koniec gospodyni poczęstowała nas pysznymi naleśnikami, a w ogrodzie plac zabaw zachęcał do zabaw na świeżym powietrzu.

 

DZIEŃ RODZINY

24 maja odbył się w naszym przedszkolu Dzień Rodziny. Podczas uroczystości przedszkolaki zaprezentowały krótki występ artystyczny: tańczyły, recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Na koniec wręczyły rodzicom upominki i zaprosiły do wspólnej zabawy w rytm wybranych przez siebie utworów. Zaproszeni goście i dzieciaki były bardzo zadowolone ps. miały rację, gdyż dały z siebie 100% lub więcej.

 

Zajęcia otwarte dla rodziców

19.04 zostały zorganizowane zajęcia otwarte dla rodziców, podczas których dzieci uczyły się segregować śmieci. Dowiedziały się też, że „nie ma śmieci, są surowce”, które można wykorzystać do zrobienia czegoś innego np. instrumentu. Wspólnie z rodzicami wykonały bębenek ręczny.

 

Teatrzyk pt. „Trąba Słonia Salomona”

12.04 odwiedził nasze przedszkole Teatr Otwarty z Krakowa , który zaprezentował dzieciom spektakl pt. „Trąba Słonia Salomona”. Dzieci i panie brały aktywny udział pomagając bohaterowi przezwyciężać różne przeszkody.

 

ODWIEDZINY POLICJANTKI

29.03 mieliśmy przyjemność gościć panią policjantkę z Komendy Powiatowej Policji z Wieliczki. Przedszkolaki bardzo się ucieszyły i były przejęte. Uczyły się przechodzić nie tylko przez pasy, ale też wtedy, gdy ruchem kieruje policja. Słuchały o tym jak być bezpiecznym na drodze . Sprawdziły także jak wygląda samochód policyjny, jak działa syrena i głośnik. Pomimo, że było głośno dzieciaki chciały jeszcze i jeszcze…

 

MAGICZNE MAROKO

Niedawno naszych przedszkolaków odwiedził pan podróżnik, który opowiadał dzieciom o życiu ich rówieśników mieszkających w Maroko. Przywiózł ze sobą wór pełen niespodzianek z którego wyskakiwały niesamowite przedmioty: lampa naftowa, garnek gliniany, dziecięce pantofelki, czajniczek, przyprawy i wiele innych, ale największe wrażenie zrobiły na dzieciach instrumenty ręcznie robione bęben, „ręka”, grzechotki, gitara itp. Przedszkolaki podjęły nawet próbę zagrania popularnej melodii „Wlazł kotek na płotek”. Na koniec zostały poczęstowane pyszną marokańską zieloną herbatą z miętą, którą uczyły się parzyć wg instrukcji pana podróżnika.

 

Od 01.03-16.03.2018 przedszkolaki brały udział w projekcie edukacyjnym pt. „Poznajemy różne zawody”. W tym czasie  dzieci spotykały się z przedstawicielami różnych zawodów m.in. weterynarzem, leśniczym, stomatologiem, górnikiem, lekarzem, a także poznawały zawody na zajęciach grupowych. Z tej okazji stworzyliśmy również kącik badawczy, w którym dzieci umieściły przyniesione przez siebie zabawki oraz wiele tematycznych prac plastycznych. Przedszkolaki świetnie się bawiły odkrywając tajemnice różnych zawodów, a wcielając się w różne role budowały wiarę w siebie i rozwijały pozytywne zachowania prospołeczne.