MUZEUM ILUZJI W KRAKOWIE

Klasy 4a, 4b, 4c odwiedziły dzisiaj Muzeum Iluzji w Krakowie. Uczniowie dobrze się bawiąc, poznawali prawa fizyki, optyki i różne eksperymenty. Najważniejsze, że wszystko można było dotknąć i uchwycić na zdjęciach.

KOPALNIA SOLI W WIELICZCE

Dnia 24 września klasa Vb spędziła integracyjnie czas w Wieliczce.

Swoje wyjście rozpoczęliśmy od najstarszego szybu górniczego – Szybu Regis. Tu przygotowaliśmy się do zjazdu, by zwiedzić trasę górniczą. Każdy z nas otrzymał roboczy strój, kask na głowę, lampę i ochronną maskę przeciwgazową. Przeszliśmy szkolenie jak posługiwać się tym górniczym ekwipunkiem. Nasi przewodnicy – przodowi – prowadzili nas po wielu komorach, korytarzach i przydzielali nam rozmaite zadania – byliśmy metaniarzami sprawdzającymi poziom metanu czy mapowymi czytającymi mapę trasy górniczej. Mogliśmy spróbować skręcić linę, rozdrabniać sól czy przewozić ją specjalnym wózkiem. Doświadczyliśmy również sytuacji wybuchu w kopalnianym korytarzu. Przodowy zapoznał nas z codziennym życiem górników i tajnikami ich pracy. Na koniec naszej przygody w kopalni każdy uczeń przeszedł ceremonię ślubowania i otrzymał certyfikat potwierdzający zdobycie pierwszych szlifów w zawodzie górnika.

Po wyjeździe na powierzchnię z poziomu II (101m) pokazaliśmy naszym nowym kolegom z Anglii Szyb Daniłowicza, który prowadzi na główną trasę turystyczną.

Spędziliśmy trochę czasu w Parku św. Kingi gdzie oglądaliśmy elektryczną lokomotywę dołową. Po zapoznaniu się z regulaminem placu zabaw, pod opieką naszej pani od wfu, sprawdzaliśmy swoją równowagę i sprawność fizyczną świetnie się przy tym bawiąc i miło spędzając czas.

Na koniec udaliśmy się na Rynek Górny. Tu odbyła się krótka prelekcja na temat sztuki ulicznej. Poznaliśmy jej przykład – malowidło 3D „Solny Świat” znajdujące się na płycie Rynku. Uwieńczeniem wycieczki była degustacja pysznych lodów. Na pewno będziemy miło wspominać ten dzień.

SKAMIENIAŁE MIASTO I GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE „BARTNIK SĄDECKI”
Całodniowy wyjazd uczniów klas 2a,b,c wraz z wychowawcami do Ciężkowic oraz Gospodarstwa Pszczelarskiego „Bartnik” w Stróży.
W programie:
– zwiedzenie gospodarstwa pszczelarskiego z przewodnikiem, warsztaty pszczelarskie: prelekcja, wykonywanie świec, degustacja miodu, obiad;
– przejazd do Ciężkowic – zwiedzenie Muzeum Przyrodniczego;
– spacer do rezerwatu przyrody nieożywionej „Skamieniałe Miasto” .